2019-08-20 10:48:05 Czy wiek wyklucza z aktywności fizycznej?
Starsi nie potrzebują ruchu?
Co może zachęcić osoby starsze do ruchu? Super sylwetka? Przyznaję! Trochę ten argument schodzi na drugi plan... Choć osobiście uważam, że starsze, wysportowane osoby są bardzo atrakcyjne i to zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Ale czy dla osoby, która powiedzmy jest na emeryturze, zmęczona życiem i ma wszystkiego dość - atrakcyjna sylwetka będzie właściwym argumentem?
A co powiecie na takie argumenty, jak zapobieganie:
chorobom układu sercowo-naczyniowego,
osteoporozie,
chorobom zwyrodnieniowym stawów i kręgosłupa,
zaburzeniom pamięci,
chorobie Alzheimera,
ale co równie istotne zachowanie libida i aktywności seksualnej (pisałam też o tym tu: Sportowiec Amator to merytoryczna konferencja dla trenerów personalnych, fizjoterapeutów oraz lekarzy!), a także przede wszystkim satysfakcjonującego funkcjonowania w życiu codziennym i dobrego samopoczucia po wstaniu z łóżka. Brzmi lepiej?
Rozwój tkanki mięśniowej vs wiek
Mało, kto będąc 20 latkiem myśli o starości. Tym bardziej większość z nas nie ma bladego pojęcia o tym, czym jest sarkopenia. Jest to stopniowe, nieproporcjonalne obniżanie się masy mięśniowej w związku z postępującym wiekiem. A co za tym idzie pogorszenie się siły, wydolności i ogólnej sprawności mięśni u osób dotkniętych tą chorobą. Dotyczy to ponad połowy 80 latków. Sarkopenia może być pierwotna, ale i wtórna. Ta z kolei najczęściej towarzyszy nadwadze, cukrzycy i niewydolności serca. Przypadek? Nie sądzę! Ruch pomaga zapobiegać sarkopenii. Oczywiście! Nie jest tak, że ćwiczenia sprawią, że przestanie Ci z wiekiem masy mięśniowej ubywać. Jeśli jesteś nieaktywny fizycznie po 30-stce tracisz około 4 procent całkowitej masy mięśniowej po każdych kolejnych 10-ciu przeżytych latach. A po 50-tce proces ten niestety postępuje...
Dlaczego aktywność fizyczna jest ważna szczególnie dla seniora?
Sport w wieku przekraczającym średni jest tak bardzo istotny, gdyż aktywność fizyczna pobudza nasz układ nerwowy. Ten z kolei odpowiada za szybkie reakcje i refleks. Jeśli osoba starsza dozna kontuzji, często jej powrót do zdrowia i samodzielnego funkcjonowania nie przebiega pomyślnie. Ciało się o wiele wolniej regeneruje, a co za tym idzie taka osoba może mieć mniejszą motywację i chęć do życia, a nawet nie wrócić do pełnej ruchomości. Dzięki regularnie uprawianej aktywności fizycznej nasza dalej sprawna czujność może nas przed taką sytuacją uchronić.
Jeanne Daprano i Irena Wielocha mnie inspirują!
Jako, że nie przekroczyłam jeszcze progu wieku średniego - słaba ze mnie motywatorka dla seniora. Ale..! W ostatnim poście Irena Wielocha - Kobieta zawsze młoda. Także... Wymówki na bok! Skoro te panie potrafią to TY też!
znalazłam piękną inspirację - Jeanne Daprano! Jest to nauczycielka, z którą CNN zrobił wywiad! Aby nadążyć za swoimi uczniami rozpoczęła swoją przygodę ze sportem. W wieku lat 40-stu zaczęła amatorsko brać udział w zawodach. Jeśli chodzi o Polskę, dzięki Instagramowi miałam przyjemność poznać fascynująca postać - pani Ireny Wielochy. Która w wieku lat 57 zaczęła ćwiczyć i zdrowo się odżywiać. A efekty jej treningów możecie sprawdzić na jej Facebook’u:Źródło: medexpress.pl, termedia.pl, cnn.com, ncez.pl, potreningu.pl