2019-12-06 14:33:08 Co łączy nasz mózg, udar, cukrzycę, autyzm, chorobę Parkinsona oraz Alzhaimera z... jelitami?
Mózg, a jelita
Okazuje się, że neurony czy mówiąc prościej komórki nerwowe znajdziemy zaraz po mózgu w naszych jelitach. Jeśli chodzi o ich liczbę, jak mówią naukowcy jest ich tam wielokrotnie mniej, ale… nigdzie indziej w naszym ciele nie ma ich tak wiele! Jakie to ma znaczenie? Profesor Martin J. Blaser twierdzi, że duże - gdyż jelita poprzez układ nerwowy bezpośrednio komunikują się z naszym mózgiem. A to ma wpływ na rozwój naszych zdolności poznawczych, na nasze zachowania a także nasz nastrój. Dowód? Gdy zjadamy ziemniaki, bakłażany oraz pomidory zawarta w nich solanina oraz alfachakonina pobudza te neurony, które odpowiadają za procesy zapamiętywania. Nasiona bobu zawierają lewodopę, co wpływa na dopaminę tj. odczuwanie przez nas przyjemności, a czekolada fenetylaminę i anandamid które wpływają na uczucie pobudzenia oraz zrelaksowania.
Psychika, a układ pokarmowy
Badania nad osobami cierpiącymi na zespół drażliwy jelita wykazały, że zmiany w jelitach wśród osób cierpiących na tę dolegliwość mają przełożenie na zmianę ich zachowań w postaci stanów depresji, lęków i nerwicy (potwierdza to przewodniczący Zachodniopomorskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii - dr Wojciech Marlicz). Co ciekawe badania przeprowadzone na myszach to potwierdziły. Gdy przeszczepiono im konkretne bakterie z jelit od osób chorych na wspomnianą dolegliwość ich zachowania były podobne - apatyczne, lękliwe i nerwowe. Prof. Heiko Braak z Frankfurtu zaobserwował zależność pomiędzy skupiskiem białek w neuronach mózgu podczas choroby Parkinsona i tych samych białek w neuronach jelitowych. Czy zatem choroba ta może być spowodowana przez to, co jemy? Póki co, to hipoteza. Podobne zależności wykazano w przypadku choroby Alzhaimera. Charakterystyczne skupiska białek w mózgu i jelitach. Badania nad udowodnieniem tych zależności mogą być przełomowe!
Jak dziś się leczy udar, cukrzycę i autyzm?
Jeśli chodzi o cukrzycę typu drugiego jest to choroba wywołana przez zaburzenia działania układu pokarmowego. Konkretnie przez nieprawidłową produkcję hormonów - greliny i leptyny. Co powoduje napady wilczego głodu, zaburzenia uczucia sytości w konsekwencji opychanie się, a także zaburzenia w przyswajaniu cukru z przyjmowanego pokarmu. Bakterie jelitowe, które się znajdują w jelitach - nasza mikroflora może również zaburzać wchłanianie witamin, czy absorpcję energii. Dlatego ich prawidłowe funkcjonowanie jest tak istotne! To samo wykazały badania nad rekonwalescencją po udarze. Myszy, których układ odpornościowy produkował limfocyty T (ich produkcja przebiega w jelitach) nie tylko lepiej regenerowały się po takim incydencie, ale ich mózg w jego czasie doznawał o ponad połowę mniej uszkodzeń ( udowodnili to naukowcy z Weill Cornell Medical College i Memorial Sloan Kettering Cancer Center)! Jedną z metod leczenia autyzmu, jak potwierdza dr Paweł Grzesiowski jest przeszczep bakterii kałowych z jelit osoby zdrowiej. Nie jest to rozwiązanie, ale łagodzi to objawy autystyczne u osób chorych. Przeszczep musi być regularny, jest przeprowadzany w warunkach szpitalnych od osób spokrewnionych, ale działa również w przypadku chorych na Leśniowskiego-Crohna (zapalenie jelit).
Źródło: focus.pl